Patriot Viper Steel 8GB (1x8GB) RAM DDR4 2666MHz PVE416G240C5KRD
Patriot Viper Steel 8GB (1x8GB) RAM DDR4 2666MHz PVE416G240C5KRD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Computer Part |
| Sub-Collection | RAM |
| Brand | Patriot |
| Model | Viper Steel |
| MPN | PVE416G240C5KRD |
| Memory Size | 8GB (1x8GB) RAM |
| Memory Type | DDR4 |
| Speed | 2666MHz |
| Condition | Good |
| UPC | N/A |
| Serial# | PE431-12190 |
Cosmetic condition:
This RAM has a heat sink pre-installed by the manufacturer. The gold pins are in very good shape with little to no noticeable wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
This device is in fully working, used condition. It has been fully tested to ensure all aspects are working.


Description
Patriot Viper Steel 8GB (1x8GB) RAM DDR4 2666MHz PVE416G240C5KRD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Computer Part |
| Sub-Collection | RAM |
| Brand | Patriot |
| Model | Viper Steel |
| MPN | PVE416G240C5KRD |
| Memory Size | 8GB (1x8GB) RAM |
| Memory Type | DDR4 |
| Speed | 2666MHz |
| Condition | Good |
| UPC | N/A |
| Serial# | PE431-12190 |
Cosmetic condition:
This RAM has a heat sink pre-installed by the manufacturer. The gold pins are in very good shape with little to no noticeable wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
This device is in fully working, used condition. It has been fully tested to ensure all aspects are working.




















