Asus ROG Strix G18 G814 18" i9-14900HX 2.2GHz 32GB RAM 2TB SSD GeForce RTX 4080
Asus ROG Strix G18 G814 18" i9-14900HX 2.2GHz 32GB RAM 2TB SSD GeForce RTX 4080
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Asus Laptop |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Strix G18 |
| MPN | G814 |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i9-14900HX |
| Processor Speed | 2.2GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 4080 |
| Memory (Ram) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 2TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 18" |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | WQXGA |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Eclipse Gray |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Flawless |
| Connections |
3.5mm Headphone/Microphone Combo
HDMI Port
2x USB-A 3.2 Gen 2 Port
USB-C 3.2 Gen 2 Port
Thunderbolt 4 / USB-C Port
Ethernet Port
|
| Serial# | S3NRKD005492136 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio plays correctly when tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function properly.
Original: $1,799.99
-65%$1,799.99
$630.00













Description
Asus ROG Strix G18 G814 18" i9-14900HX 2.2GHz 32GB RAM 2TB SSD GeForce RTX 4080
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Asus Laptop |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Strix G18 |
| MPN | G814 |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i9-14900HX |
| Processor Speed | 2.2GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 4080 |
| Memory (Ram) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 2TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 18" |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | WQXGA |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Eclipse Gray |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Flawless |
| Connections |
3.5mm Headphone/Microphone Combo
HDMI Port
2x USB-A 3.2 Gen 2 Port
USB-C 3.2 Gen 2 Port
Thunderbolt 4 / USB-C Port
Ethernet Port
|
| Serial# | S3NRKD005492136 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio plays correctly when tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function properly.












