Dell Precision 3591 15.6" Core Ultra 7 165H 1.4GHz 32GB RAM 1TB SSD RTX 2000 Ada
Dell Precision 3591 15.6" Core Ultra 7 165H 1.4GHz 32GB RAM 1TB SSD RTX 2000 Ada
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Precision |
| MPN | 3591 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core Ultra 7 165H |
| Processor Speed | 1.4GHz |
| GPU/Graphics Card | RTX 2000 Ada |
| Memory (RAM) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel Arc Graphics 112EU |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| Color | Gray |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
2x Thunderbolt 4 / USB-C Port
2x USB-A 3.1 Port
HDMI Port
Ethernet Port
MicroSD Card Reader
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| UPC | 769044548120 |
| Serial# | D9KM924 |
Cosmetic condition:
The top is in good cosmetic condition with minimal wear. The bottom is in good cosmetic condition with minimal wear. All four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All of the ports are in good condition and clean. The screen is in good condition with some minor wear and scuffs. The keyboard is in good condition with some minor wear and signs of use. The hinges are in good condition, sturdy and functioning properly. The bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. This device successfully connects to WiFi networks and the audio was tested by playing a video. The WiFi and audio are both fully functional. The keyboard has been tested and all keys function properly.
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00















Description
Dell Precision 3591 15.6" Core Ultra 7 165H 1.4GHz 32GB RAM 1TB SSD RTX 2000 Ada
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Precision |
| MPN | 3591 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core Ultra 7 165H |
| Processor Speed | 1.4GHz |
| GPU/Graphics Card | RTX 2000 Ada |
| Memory (RAM) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel Arc Graphics 112EU |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| Color | Gray |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
2x Thunderbolt 4 / USB-C Port
2x USB-A 3.1 Port
HDMI Port
Ethernet Port
MicroSD Card Reader
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| UPC | 769044548120 |
| Serial# | D9KM924 |
Cosmetic condition:
The top is in good cosmetic condition with minimal wear. The bottom is in good cosmetic condition with minimal wear. All four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All of the ports are in good condition and clean. The screen is in good condition with some minor wear and scuffs. The keyboard is in good condition with some minor wear and signs of use. The hinges are in good condition, sturdy and functioning properly. The bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. This device successfully connects to WiFi networks and the audio was tested by playing a video. The WiFi and audio are both fully functional. The keyboard has been tested and all keys function properly.












