Huawei MateBook MACH-W29 14" i7-8550U 1.8GHz 16GB RAM 512GB SSD READ
Huawei MateBook MACH-W29 14" i7-8550U 1.8GHz 16GB RAM 512GB SSD READ
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Other Laptop |
| Brand | Huawei |
| Model | MateBook |
| MPN | MACH-W29 |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-8550U |
| Processor Speed | 1.8GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 3000 x 2000 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | 3K LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Blue |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Broken |
| Connections |
Thunderbolt 3 / USB-C Port
USB-C 3.1 Port
USB-A 3.0 Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| Serial# | EHUBB18823000306 |
Cosmetic condition:
This item is in good overall cosmetic condition, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen shows minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks, and audio was tested by playing a video; both work properly. The keyboard has been tested and all keys function as they should, though there is a crack in the right shift key. The trackpad is only partially responsive—some areas register touch while others do not. Tapping on the trackpad works, but clicking does not. This may be due to a bad battery inside the laptop, although the battery report does not indicate any issues.
Original: $94.99
-65%$94.99
$33.25










Description
Huawei MateBook MACH-W29 14" i7-8550U 1.8GHz 16GB RAM 512GB SSD READ
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Other Laptop |
| Brand | Huawei |
| Model | MateBook |
| MPN | MACH-W29 |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-8550U |
| Processor Speed | 1.8GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 3000 x 2000 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | 3K LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Blue |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Broken |
| Connections |
Thunderbolt 3 / USB-C Port
USB-C 3.1 Port
USB-A 3.0 Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| Serial# | EHUBB18823000306 |
Cosmetic condition:
This item is in good overall cosmetic condition, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen shows minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks, and audio was tested by playing a video; both work properly. The keyboard has been tested and all keys function as they should, though there is a crack in the right shift key. The trackpad is only partially responsive—some areas register touch while others do not. Tapping on the trackpad works, but clicking does not. This may be due to a bad battery inside the laptop, although the battery report does not indicate any issues.












