Dell Latitude 5550 15.6" Core Ultra 7 155U 1.7GHz 16GB RAM 512GB SSD
Dell Latitude 5550 15.6" Core Ultra 7 155U 1.7GHz 16GB RAM 512GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Latitude |
| MPN | 5550 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core Ultra 7 155U |
| Processor Speed | 1.7GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| Color | Gray |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
2x Thunderbolt 4 / USB-C Port
2x USB-A 3.2 Gen 2 Port
HDMI Port
Ethernet Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
MicroSD Card Reader
|
| UPC | 884116485049 |
| Serial# | 2KL2G54 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks without problems, and audio works properly, as verified by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.
Original: $549.99
-65%$549.99
$192.50












Description
Dell Latitude 5550 15.6" Core Ultra 7 155U 1.7GHz 16GB RAM 512GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Latitude |
| MPN | 5550 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core Ultra 7 155U |
| Processor Speed | 1.7GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| Color | Gray |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
2x Thunderbolt 4 / USB-C Port
2x USB-A 3.2 Gen 2 Port
HDMI Port
Ethernet Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
MicroSD Card Reader
|
| UPC | 884116485049 |
| Serial# | 2KL2G54 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks without problems, and audio works properly, as verified by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.












